Concediu de ingrijire a copilului pina la 3 ani

Обсуждение кадровых проблем, обмен опытом, дискуссии по кадровым вопросам.

Модератор: Redactor

Concediu de ingrijire a copilului pina la 3 ani

Сообщение iav » 2 мар., 2011- 9:13

Va salut pe toti.
Daca s-a mai ciocnit cineva cu asa caz, va rog sa-mi spuneti si mie reactia CTAS (casei teritoriale de asigurari sociale):

Salariata a nascut un copil, dar din anumite motive n-a mers la medicul de familie de circumscriptie sa solicite certificat medical pentru concediu de maternitate. Banuiesc ca a nascut la o clinica privata si respectiv nici n-a stat la evidenta la policlinica de sector.
Acum salariata doreste sa scrie cerere de acordare a concediului de ingrijire a copilului pina la 3 ani.

1-intrebare
Cum urmeaza sa procedam noi in aceasta situatie, deoarece in cazurile ordinare, pentru acordarea concediu de ingrijire a copilului pina la 3 ani, intreprinderea elibereaza pentru CTAS pe numele salariatei respective (alaturi de copia carnetului de munca, ordinul de acordare a concediului si certif. cu privire la salariu) un certificat, in care se mentioneaza ca persoana respectiva a beneficiat de indemnizatie pentru perioada concediului de maternitate pentru perioada X-Z..., in baza certificatului medical nr. Y... ???

2-intrebare
Cum stabilim data de la care se acorda concediu de ingrijire a copilului, calculam desinestatator 56 de zile de la momentul nasterii copilului, conform art.124 CMRM si din a 57-ea zi ii acordam concediul respectiv ???

Va multumesc anticipat.
iav
Почетный форумчанин
 
Сообщений: 158
Зарегистрирован: 7 апр., 2008- 12:14

Re: Concediu de ingrijire a copilului pina la 3 ani

Сообщение Liuba » 2 мар., 2011- 11:39

telefonati la casa teritoriala de asigurari sociale cu intrebarea data
in privinta ordinului de acordare a concediului pentru ingrigirea copilului se face in conformitate cu cererea angajatei,dar a survenit o intrebare din ce moment nu mai lucreaza dna respectiva, eu cred ca in zilele cind a nascut si se afla in spital cu nounascutul ea concomitent nu lucra?
http://securitateamuncii2013.cabanova.com/
Начинать нужно с найма на работу опытного работника.
Аватар пользователя
Liuba
Почетный форумчанин
 
Сообщений: 223
Зарегистрирован: 9 июн., 2008- 9:39
Откуда: Кишинев

Re: Concediu de ingrijire a copilului pina la 3 ani

Сообщение iav » 2 мар., 2011- 12:03

Liuba писал(а):telefonati la casa teritoriala de asigurari sociale cu intrebarea data
in privinta ordinului de acordare a concediului pentru ingrigirea copilului se face in conformitate cu cererea angajatei,dar a survenit o intrebare din ce moment nu mai lucreaza dna respectiva, eu cred ca in zilele cind a nascut si se afla in spital cu nounascutul ea concomitent nu lucra?


Merci, Liuba.
In perioada cind a nascut, ea se afla in concediu anual platit.
Are concediu anual platit de la mijloc de februarie pina la inceput de aprilie.
iav
Почетный форумчанин
 
Сообщений: 158
Зарегистрирован: 7 апр., 2008- 12:14

Re: Concediu de ingrijire a copilului pina la 3 ani

Сообщение Liuba » 2 мар., 2011- 12:48

atunci poate sa scrie cerere de incepere a concediului pentru ingrijirea copilului din data cint trebuie sa revina la serviciu dupa concediu anual
http://securitateamuncii2013.cabanova.com/
Начинать нужно с найма на работу опытного работника.
Аватар пользователя
Liuba
Почетный форумчанин
 
Сообщений: 223
Зарегистрирован: 9 июн., 2008- 9:39
Откуда: Кишинев

Re: Concediu de ingrijire a copilului pina la 3 ani

Сообщение ang_lika » 3 мар., 2011- 9:01

Articolul 124. Concediul de maternitate şi concediul parţial
plătit pentru îngrijirea copilului
(3) Concediul parţial plătit pentru îngrijirea copilului poate fi folosit integral sau pe părţi în orice timp, pînă cînd copilul va împlini vîrsta de 3 ani. Acest concediu se include în vechimea în muncă, inclusiv în vechimea în muncă specială, şi în stagiul de cotizare.
[Art.124 al.(3) modificat prin LP60-XVI din 21.03.08, MO115-116/01.07.08 art.441]

1.Persoana data trebuie sa se adreseze la Casa Nationala de Asigurari Sociale pentru stabilirea indemnizatiei respective
2. La serviciu prezintă cerere de acordare a concediului respectiv cu prezentarea copiei certificatului de nastere al copilului.
ang_lika
Новичок форума
 
Сообщений: 2
Зарегистрирован: 2 мар., 2011- 10:33

Re: Concediu de ingrijire a copilului pina la 3 ani

Сообщение iav » 3 мар., 2011- 9:48

ang_lika писал(а):Articolul 124. Concediul de maternitate şi concediul parţial
plătit pentru îngrijirea copilului
(3) Concediul parţial plătit pentru îngrijirea copilului poate fi folosit integral sau pe părţi în orice timp, pînă cînd copilul va împlini vîrsta de 3 ani. Acest concediu se include în vechimea în muncă, inclusiv în vechimea în muncă specială, şi în stagiul de cotizare.
[Art.124 al.(3) modificat prin LP60-XVI din 21.03.08, MO115-116/01.07.08 art.441]

1.Persoana data trebuie sa se adreseze la Casa Nationala de Asigurari Sociale pentru stabilirea indemnizatiei respective
2. La serviciu prezintă cerere de acordare a concediului respectiv cu prezentarea copiei certificatului de nastere al copilului.


ang_lika,
merci, asta stiam deja :)
iav
Почетный форумчанин
 
Сообщений: 158
Зарегистрирован: 7 апр., 2008- 12:14

Re: Concediu de ingrijire a copilului pina la 3 ani

Сообщение Madalina » 14 фев., 2013- 17:47

Salut tuturor. Am asa o intrebare: O angajata care acum se afla in concediu pentru ingrij.copil.pina la 3 ani trebuie sa revina curind la serviciu. Ma intereseaza care este data la care ar trebui sa revina? Daca copilul pe 15 martie va implini 3 ani, pe ce data ar trebui sa revina la serviciu mama? Pe 15 sau pe 16 martie? :oops: Si in momentul cind revine, trebuie sa facem un ordin? Cind i s-a acordat acest concediu s-a emis ordin in care a fost indicata perioada- de la... pina la... . Din cite stiu, in carnetul de munca nu se face nici o inscriere cu privire la acest concediu.
Dar daca persoana in cauza hotaraste sa ceara concediul p-u ingrijirea copilului pina la 6 ani, care este procedura? Acest concediu se va mentiona in carnetul de munca? Multumesc anticipat.
Madalina
Почетный форумчанин
 
Сообщений: 249
Зарегистрирован: 22 фев., 2008- 17:07

Re: Concediu de ingrijire a copilului pina la 3 ani

Сообщение Liuba » 14 фев., 2013- 19:48

data reincadrarii salariatei se ia dupa cererea si ordinul emis pentru acondatra concediului de ingrijire a copilului
in marea majoritate se considera ultima zi de concediului pentru ingrijire a copilului - ziua cind copilul inlineste 3 ani (dar in ordin trebuie sa fie specificat)

cind se scrie cerere pentru concediului de ingrijire a copilului in carnetul de munca nu se fac inscrieri
inscrierea se face numai in cazul cind sa scris cererea de suspendare a CIM in legatura concediului de ingrijire a copilului
http://securitateamuncii2013.cabanova.com/
Начинать нужно с найма на работу опытного работника.
Аватар пользователя
Liuba
Почетный форумчанин
 
Сообщений: 223
Зарегистрирован: 9 июн., 2008- 9:39
Откуда: Кишинев

Re: Concediu de ingrijire a copilului pina la 3 ani

Сообщение Olesea » 1 мар., 2013- 11:45

Cine sa mai confruntat cu asha cazuri:

1. angajata a iesit in concediu de ingrijire a copilului pina la virsta de 3 ani. Intre timp a plecat in Italia si a nascut al doilea copil, dar acesta are certificat de nastere italian. Pe data de 20 februarie doamnei i-a expirat primul concediu la primul copil, insa la inceputul lunii februarie a adus certificatul de nastere pentru al doilea copil, cerind inca un concediu de ingrijire pina la 3 ani cu al 2 copil. Cum acordam concediu in asemenea caz? Doar certificatul italian la noi nu e la evidenta.
2. Mai avem un caz similar, doar ca certificatele la copiii suint pentru primul certificat rominesc, pentru al dpilea - american.

Daca angajatele nu au adus foi de boala, si nici cereri ce putem face?Sa le concediem sau sa transcrie certificatele de nastere?

Va multumesc mult.
Olesea
Форумчанин
 
Сообщений: 12
Зарегистрирован: 11 дек., 2009- 14:58

Re: Concediu de ingrijire a copilului pina la 3 ani

Сообщение Liuba » 3 мар., 2013- 18:59

Angajatele aduc certificatele traduse in limba de stst si autentificata la notar.
In confermitate cu certificatul de nastere a copilului si cererea angajatei faceti ordin de acordare a concediului pentru ingrijirea copilului
http://securitateamuncii2013.cabanova.com/
Начинать нужно с найма на работу опытного работника.
Аватар пользователя
Liuba
Почетный форумчанин
 
Сообщений: 223
Зарегистрирован: 9 июн., 2008- 9:39
Откуда: Кишинев

Re: Concediu de ingrijire a copilului pina la 3 ani

Сообщение Olesea » 4 мар., 2013- 9:27

Si daca ele sunt si acuma peste hotare si nu imi aduc certificate traduse? ce fac? le concediezi?
Olesea
Форумчанин
 
Сообщений: 12
Зарегистрирован: 11 дек., 2009- 14:58


Вернуться в Кадры

Кто сейчас на форуме

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 2