Acordarea zilei libere la reducere

Обсуждение кадровых проблем, обмен опытом, дискуссии по кадровым вопросам.

Модератор: Redactor

Acordarea zilei libere la reducere

Сообщение Liuba » 22 фев., 2010- 18:08

Va rog sa ma ajutati cu un sfat
La nou se reduce personalul, avem salariati care cucrează dupa grafic (1 zi - 11 ore, 2 zi de odihnă, 3 zi - 11 ore ...)
în cazul dat cum corect trebuie sa le acordam zi de odihnă, am citit in revista ca trebuie sa scrie salariatul cerere si sa insice concret ziua saptaminii care o va lua libera si dupa aceia emit ordin in care indic ziua saptaminii pentru 2 lun.
Dar in cazul dat nu stiu cum trebue de procedat fiindca aciastă zi poate fi la salaliat si libera si de lucru :(
http://securitateamuncii2013.cabanova.com/
Начинать нужно с найма на работу опытного работника.
Аватар пользователя
Liuba
Почетный форумчанин
 
Сообщений: 223
Зарегистрирован: 9 июн., 2008- 9:39
Откуда: Кишинев

Re: Acordarea zilei libere la reducere

Сообщение Liuba » 23 фев., 2010- 10:15

Stimati colegi poate totusi cineva poate sa raspunda la intrebarea expusa mai sus.
Astazi am fost la inspectia muncii si diferiti inspectori mi-au raspuns diametral opus, unii au spus ca nu trebuie de acordat ziua de lucru libera daca salariatul lucreaza pe schimburi, altii au spus ca trebuie de acordat.
Am lasat o scrisoare oficiala cu solicitare la raspuns dar mi-au spus ca in decurs de 15 zile voi primi raspunsul, iar mie imi trebuie urgent :(
Juristul nostru imi spune "fa cum vrei, daca ne vor da in judecata ca nu le oferim aceasta zi, judecata o s-o cistigam".
Poate cineva are macar careva sugestii pe intrebarea data.
Si inca o intrebare la tema cum se indica in tabelul de pontaj aceasta zi, daca o acordam si cum contabilitatea o socoate, fiindca este scris ca se acorda salariu mediu pentru aceasta zi, iar unii inspectori imi zic ca se socoate de parca el ar fi la serviciu toate 11 ore.
http://securitateamuncii2013.cabanova.com/
Начинать нужно с найма на работу опытного работника.
Аватар пользователя
Liuba
Почетный форумчанин
 
Сообщений: 223
Зарегистрирован: 9 июн., 2008- 9:39
Откуда: Кишинев


Вернуться в Кадры

Кто сейчас на форуме

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 4

cron