concediul anual

Обсуждение кадровых проблем, обмен опытом, дискуссии по кадровым вопросам.

Модератор: Redactor

concediul anual

Сообщение tanyka » 23 ноя., 2009- 12:18

buna ziua!!ajutati-ma va rog! ce fac in situatia cind programul de evidenta a concediului pe anul 2009 a fost intocmit dar nu a fost si nici nu va fi indeplinit! adica salariatii nu au fost in concediu si nici nu se vor duce pentru anul 2009 din cauza ca asa у seful!ce pot sa fac in aceasta situatie??de ce akte am nevoie sa intokmesc??ori pot sa procedez conform Codului Muncii art 118 alin (3)???va rog mult!!Multumesc anticipat!
tanyka
Новичок форума
 
Сообщений: 6
Зарегистрирован: 11 ноя., 2009- 17:02

Re: concediul anual

Сообщение tanyka » 24 ноя., 2009- 11:03

chiar nimeni nu ma poate ajuta???
tanyka
Новичок форума
 
Сообщений: 6
Зарегистрирован: 11 ноя., 2009- 17:02

Re: concediul anual

Сообщение Violina » 24 ноя., 2009- 15:58

Buna Tanea, mi se pare ca ti-ai raspuns singura deja la intrebare. Eu tot in acest caz as fi recurs la art.118 (3), cred ca trebuie sa fie ordinul directorului ca in legatura cu..... a se amina concediile anuale pentru anul urmator (iata la anul directorul nu are cum sa refuze), apoi daca se cere acordul salaratului in scris ref la aminare, inseamna ca trebuie sa ai de la fiecare salariat aparte cite un acord, precum ca "subsemnatul X sunt de acord sa mi se amine concediul de odihna anual pentru perioada xxxx pe anul de munca urmator". Poate s-ar putea ca pe ordinul directorul ref la aminare sa mai lasi spatii pentru semnaturile salariatilor care vor semna ca au luat cunostinta cu ordinul si ca sunt de acord sa li se amine pentru anul urmator, pentru ce si semneaza, ceva de tipul asta, parca tot mi se pare ca e o forma de dare a consimtamintului.
Mai vedem ce sugestii au alti forumisti. Succese!
Violina
Почетный форумчанин
 
Сообщений: 131
Зарегистрирован: 19 авг., 2008- 16:11


Вернуться в Кадры

Кто сейчас на форуме

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 2

cron