Задайте вопрос Инспекции труда!

Обсуждение кадровых проблем, обмен опытом, дискуссии по кадровым вопросам.

Модератор: Redactor

Сообщение Norman » 28 фев., 2008- 11:58

Как Инспекция труда относится к случам, когда в трудовых договорах заработная плата указывается в иностранной валюте, например долларах США.

От редактора:
В настоящее время с участием специалистов Инспекции труда готовится материал на данную тему. Ориентировочно он будет опубликован в шестом номере журнала
Norman
Форумчанин
 
Сообщений: 16
Зарегистрирован: 27 дек., 2007- 9:28

Задайте вопрос инспекции труда!

Сообщение girail » 24 мар., 2008- 11:34

При оформлении трудовой книжки существуют ли какие-нибудь строгие правила в смысле канцелярита, т.е языка делопроизводства? Есть ли какие-нибудь методички, или справочники по стандартным фразам, используемым при заполнении трудовой книжки?
Или нет особых ограничений, и я могу написать фразу максимально отображающую суть. Например, можно ли в трудовой написать так :"Angajat la lucru in calitate de ofis-meneger, conform Clasificatorului functia se numeste - Manager (in alte compartimente functionale)"

От редактора:
Ответ на данный вопрос будет опубликован в пятом номере журнала
girail
Новичок форума
 
Сообщений: 3
Зарегистрирован: 21 мар., 2008- 22:39

Сообщение iav » 24 апр., 2008- 9:59

1) Care sint regulile de completare a punctului 2-Informatii despre evidenta militara, al FISEI PERSONALE (formularul interdepartamental tipizat MR-2)?
E obligatoriu sa completam toate compartimentele din punctul 2 al FISEI?
Ce urmeaza sa completam atuci cind angajatul prezinta Adeverinta de recrutare "U"?

2) Se completeaza FISA PERSONALA (formularul interdepartamental tipizat MR-2) pentru lucratorii angajati prin cumul?

3) Unde este publicata Hotarirea Departamentului de Statistica, nr.01 din 10.01.97, prin care a fost aprobata Fisa personala MR-2?
iav
Почетный форумчанин
 
Сообщений: 158
Зарегистрирован: 7 апр., 2008- 12:14

Сообщение Ирина » 28 апр., 2008- 13:10

Возможно ли увольнение сразу по 2 статьям, к примеру, ст. 86 ч.1 п. К и п. Н???
ЗАВТРА БУДЕТ ЛУЧШЕ ЧЕМ ВЧЕРА!
Ирина
Новичок форума
 
Сообщений: 10
Зарегистрирован: 10 дек., 2007- 10:20
Откуда: Кишинев

Консультации

Сообщение Madalina » 23 июл., 2008- 14:46

В журнале № 6, стр. 50-60, в один из ваших ответах сказано что регулярно встречаетесь с представителями примэрии и информируете их о новшествах которые появляются в Трудовом Кодексе.
Кроме проверок и контроля проводятся ли какие нибуть семинары с экономическими агентами? Я бы с удовольствием пошла.
Madalina
Почетный форумчанин
 
Сообщений: 249
Зарегистрирован: 22 фев., 2008- 17:07

Задайте вопрос инспекции труда

Сообщение Madalina » 4 авг., 2008- 14:47

Наше предприятие занимается строительством многоэтажных жилых домов. Оформляем на работу нового работника. Он просит что бы его должность называлась начальник ПТО (производственно-технического отдела). Скажите, пожалуйста, как эта должность называется правильно согласно класификатора и на русском и на молдавском языке.
За ранее спасибо.
Madalina
Почетный форумчанин
 
Сообщений: 249
Зарегистрирован: 22 фев., 2008- 17:07

Si iarasi nedreptati

Сообщение beviorica » 19 авг., 2008- 16:17

In mai anul 2008 am scris cerere referitor la reintoarcerea mea la serviciu din concediul de ingrijire a copilului pina la 3 ani la Scoala unde sint angajata in calitate de profesoara de clasele primare. 15 august directorul mia spus ca inca nu are clasa sa-mi dea si nici cabinet. La 18 august am vazut ca a fost primita o noua profesoara (cu toate ca nu erau oferte de munca) pentru cl primare si careia i s-a oferit deja cabinet si cl 1. Eu insa la fel ramin fara cabinet si clasa. Spuneti-mi va rog, unde trebuie eu sa ma adresez cu plingere si ce trebuie sa contina aceasta plingere.
beviorica
Форумчанин
 
Сообщений: 12
Зарегистрирован: 28 ноя., 2007- 17:28

Angajarea in baza art. 55 (a) CM RM

Сообщение Madalina » 27 авг., 2008- 9:03

Salariatul "A" a fost angajat in baza CIM pe durata determinata, conform art. 55 (a) CM RM pe perioada aflarii pe buletin de boala a salariatului "B" (aceasta inregistrare s-a facut in carnetul de munca). Acum, odata cu incheierea buletinului de boala, salariatul "B" a scris cerere de eliberare.
Spuneti-mi va rog:
1) Care este inscrierea corecta ce trebuie facuta in carnetul de munca in cazul angajarii in baza art. 55 (a) CM RM (la angajare si eliberare)
2) Cum vom proceda cu salariatul "A" daca salariatul "B" a scris cerere de eliberare, si anume daca CIM va fi prelungit pe termen nedeterminat sau este nevoie sa incheiem alt CIM? Ce inscriere se va face in carnetul de munca al salariatului "A" in acest caz?
Va multumesc anticipat.
Madalina
Почетный форумчанин
 
Сообщений: 249
Зарегистрирован: 22 фев., 2008- 17:07

Сообщение Anna » 3 сен., 2008- 9:10

Подскажите как и куда обратиться работнику ............если работодатель не отдает трудовую после увольнения ..................всвязи с тем что личный конфликт...............придраться не к чему .................
точность вежливость бухгалтеров
Anna
Новичок форума
 
Сообщений: 2
Зарегистрирован: 13 июн., 2008- 9:12
Откуда: Chisinau

Сообщение Violina » 17 окт., 2008- 9:27

Explicati-ne, va rog, daca in conditiile art.77 lit.(a) al CM al RM, durata concediului fara plata poate fi mai mare de 60 zile calendarisitice?
Violina
Почетный форумчанин
 
Сообщений: 131
Зарегистрирован: 19 авг., 2008- 16:11

Сообщение Iraida » 9 фев., 2009- 14:24

Ce faceti cu dosarele persoanelor eliberate. Cum le arhivati? :oops: Cum se pastreaza documentele arhivate? E suficient sa le pastrez in mapi sau e necesar sa le cos si sa le copertez? Si daca stiti pe cineva care se ocupa de arhivare sau copertarea documentelor, va rog sami scrieti. Mutumesc mult.
Iraida
Форумчанин
 
Сообщений: 43
Зарегистрирован: 19 мар., 2008- 11:41

Re: Задайте вопрос Инспекции труда!

Сообщение afendi » 14 июл., 2009- 13:11

Referitor la asigurarea locurilor de muncă cu truse medicale pentru acordarea primului ajutor în caz de accidentare în muncă.
Cine cunoaşte, unde pot găsi lista medicamentelor necesare obligatorie pentru trusele medicale,aprobată de ministerul sănătăţii. Сare locuri de muncă le asigurăm cu truse medicale?
Conform cărui act normativ se completeză trusele medicale?
În revista Securitatea şi sănătatea în muncă am găsit o listă a medicamentelor însă nu este aprobată
afendi
Форумчанин
 
Сообщений: 11
Зарегистрирован: 7 июл., 2009- 8:24

Re: Задайте вопрос Инспекции труда!

Сообщение dimalion » 17 сен., 2009- 9:30

Подскажите печати на приказах по кадрам нужны, если да, тогда где это регламентировано???? Заранее спасибо
dimalion
Новичок форума
 
Сообщений: 4
Зарегистрирован: 7 мар., 2008- 9:25
Откуда: Chisinau

Re: Задайте вопрос Инспекции труда!

Сообщение Tania » 16 ноя., 2009- 17:29

Spuneti-mi, va rog, Se poate ajutorul material anual de al imparti in fiacare luna al anului?
Tania
Форумчанин
 
Сообщений: 11
Зарегистрирован: 30 окт., 2009- 17:07

Re: Задайте вопрос Инспекции труда!

Сообщение tanyka » 2 дек., 2009- 11:14

buna ziua!!spuneti-mi va rog in caz cind o persoana demisioneaza din functie din proprie initiativa! si aceasta persoana este unika ce okupa functia respectiva!!cum fac eu sa scot aceasta functie din statele de personal??pentru-ca aceasta functie nu va mai fi okupata de nimeni!care articol?? va rog mult!
tanyka
Новичок форума
 
Сообщений: 6
Зарегистрирован: 11 ноя., 2009- 17:02

Пред.След.

Вернуться в Кадры

Кто сейчас на форуме

Сейчас этот форум просматривают: нет зарегистрированных пользователей и гости: 3

cron