Трудовая книжка

Обсуждение кадровых проблем, обмен опытом, дискуссии по кадровым вопросам.

Модератор: Redactor

Трудовая книжка

Сообщение Маргарита » 23 окт., 2008- 11:12

Подскажите, пожалуйста, кто как делает. В Постановлении № 1449 указано, что трудовые книжки открываются в обязательном порядке для всех работников, проработавших на соответствующем предприятии не менее 5 дней. Что это означает, что лишь по истечении 5 дней нужно заполнять книжку или можно и в день принятия на работу?
Маргарита
Форумчанин

Сообщение iav » 23 окт., 2008- 11:17

Я понимаю это так:

Законодательство дает работодателю 5 дней для открытия трудовой книжки работнику. Важно чтобы трудовая книжка не была открыта позже, а раньше - без проблем.

Как правило, мы открываем всем вновь принятым работникам трудовые книжки в день приема, т.е. на первом листике стоит дата его приема на работу, но фактически вносим эти записи по мере возможности (бывает что в тот же день или через неделю-месяц, в зависимости от объема работ)...
iav
Почетный форумчанин

Сообщение Violina » 23 окт., 2008- 13:45

Total de acord cu Iav.
Violina
Почетный форумчанин

Сообщение iav » 23 окт., 2008- 13:52

Merci, Violina. :wink:
iav
Почетный форумчанин

Сообщение iav » 23 окт., 2008- 13:56

iav писал(а):... или через неделю-месяц, в зависимости от объема работ)...

но это конечно СТРОГО только между нами... ))
iav
Почетный форумчанин

Сообщение Violina » 23 окт., 2008- 14:02

Dar iata adresez su eu o intrebare la tema. Deschidem salariatului carnet de munca (la angajare el zice ca nu are carnet de munca, desi a lucrat anterior), apoi peste un timp, aduce carnet de munca de tip nou (invocind ca l-a gasit abia la acel moment). Ce actiuni se intreprind de catre angajator? Sa-l anulam pe cel deschis de noi si sa facem inscrierea deja in ultimul?
Violina
Почетный форумчанин

Сообщение Violina » 23 окт., 2008- 14:07

Da Iav, po secretu vsemu svetu :lol: .
Violina
Почетный форумчанин

Сообщение iav » 23 окт., 2008- 15:08

Violina писал(а): Deschidem salariatului carnet de munca (la angajare el zice ca nu are carnet de munca, desi a lucrat anterior), apoi peste un timp, aduce carnet de munca de tip nou (invocind ca l-a gasit abia la acel moment). Ce actiuni se intreprind de catre angajator? Sa-l anulam pe cel deschis de noi si sa facem inscrierea deja in ultimul?

Violina,
Dl. Capsa in nr.9, al Revistei, pag.13, scrie ca nu avem dreptul sa angajam la lucru persoana care zice ca are carnet de munca dar nu-l prezinta la momentul angajarii.
In cazul Dstra, persoana a zis ca a lucrat anterior dar nu are carnet de munca, adica se putea presupune ca a lucrat la negru.

Am avut si noi citeva cazuri de acest gen.
In asa caz, inainte de a-i deschide carnet de munca de model nou, eu solicit de la salariat o cerere, prin care el, declarind ca anterior nu a mai lucrat si nu are vechime in munca, roaga sa i se deschida carnet de munca. In acest caz toata raspunderea o poarta el.
Angajatorul nu are posibilitate sa verifice daca aceasta persoana mai are sau nu un alt carnet de munca si o simpla presupunere ca el mai are un alt carnet de munca de model nou nu poate fi invocata ca temei de refuz de angajare.
Totodata ii preintimpin imperativ ca vor avea probleme la atingerea virstei de pensionare, cind vor trebui sa dovedeasca vechimea in munca (in cazul in care mai are un carnet de tip nou) si deja ei fac concluziile desinestatator.
iav
Почетный форумчанин

Сообщение Violina » 23 окт., 2008- 15:43

Multumesc Iav pentru raspuns.
Dar in situatia in care salariatul declara in cerere ca si-a pierdut carnetul de munca de tip nou in strainatate si nu mai are posibilitate sa se intoarca sa-l caute si cere sa i se deschida alt carnet, atunci cum de procedat? Dupa spusele d-lui Capsa, reiese ca nu avem dreptul sa-i deschidem alt carnet de munca...
Violina
Почетный форумчанин

Сообщение iav » 24 окт., 2008- 15:06

Violina,
in acest caz eu vad astfel rezolvarea:
Cred ca ar trebui sa-i deschideti duplicat (din contul persoanei respective, desigur), iar el va trebui sa mearga la locurile anterioare de munca, sa solicite certificate prin care sa poata confirma ca a activat la aceste intreprinderi, certificate care se anexeaza la duplicatul carnetului de munca.

Daca persoana nu doreste sa-i deschideti duplicat, nu doreste sa alerge dupa aceste certificate si explica ca stagiul anterior nu-l intereseaza si doreste sa-i deschideti un carnet de munca de tip nou, ii puteti deschide acest carnet (original, nu duplicat) in baza cererii lui despre care am scris mai sus. Aceasta doar cu conditia ca persoana nu prezinta carnet de munca de tip vechi in care sa fie inscriere cu privire la deschiderea carnetului pierdut. Deasemenea tre sa-l preintimpinati despre importanta stagiului la calcularea pensiei si sa-l convingegi prin toate mijloacele ca totusi, ar fi mai bine sa mergeti pe prima cale...

Poate sint si alte pareri...?
iav
Почетный форумчанин

Сообщение Violina » 28 окт., 2008- 9:03

Multumesc Iav pentru sfaturi. Sper si eu ca mai multe persoane isi vor expune parerea, care si cum face sau a facut.
La mine e chiar aceasta situatie :( > salariatul, muncitor auxiliar, mi-a adus carnetul de munca de tip vechi (cu inscrierea ca i s-a deschis carnet de munca de tip nou) si mi-a zis ca pe acest de tip nou l-a pierdut in Rusia, nici el nu stie unde e. I-am zis ce sa faca pentru a i se deschide duplicat, dar timpul trece si se pare ca nu intreprinde nimic, in pofida insistentelor mele. Dupa cum imi raspunde, nici nu va face ceva. Cum ati proceda in acest caz?
Violina
Почетный форумчанин

Сообщение iav » 28 окт., 2008- 9:23

Violina,
Ideea e ca angajatorul nu poate angaja persoana fara carnetul de munca de tip nou, daca el prezinta doar carnetul de munca de tip vechi, in care este inscriere despre deschiderea celui nou, cu indicarea seriei si numarului acestuia.
In cazul Dstra ati putea actiona astfel:
SE PRESUPUNE ca l-ati angajat, primind de la el ambele carnete si le-ati inscris pe ambele in Registrul de evidenta a carnetelor de munca
Daca nu vrea sa alerge sa-si restabileasca stagiul, il rugati sa scrie o recipisa precum ca a luat carnetul de la intreprindere pentru ...(inventati motivul, de ex. pentru primirea creditului la banca)...
Dupa asta tot el scrie o cerere, prin care roaga sa i se deschida duplicat in legatura cu faptul ca a pierdut carnetul de tip nou original.
In baza cererii ii deschideti duplicat, iar toate certificatele de la precedentii angajatori ramine sa le gaseasca el pe urma, daca va dori, oricum el hotaraste in continuare daca are sau nu nevoie de ele.
Asta in cazul in care deja l-ati angajat oficial deja, avind promisiunea lui de a aduce carnetul de tip nou. Dar daca nu l-ati angajat, nu vad problema sa-i refuzati angajarea in legatura cu faptul ca nu intruneste conditiile legale...

Cit priveste refuzul de a scrie cererile respective, vorbiti cu conducatorul unitatii, cu seful de sectie, insistati sa-l "convinga" acestea. Pregatiti modelele de cerere si mergeti cu ele nemijlocit la locul lui de munca cu pix si foaie curata... Fiti mai insistenta... Explicatii ca daca nu scrie, va fi amendat angajatorul, veti avea Dstra probleme, etc, etc, nu cred ca poate fi chiar si fara suflet acest angajat... La noi deasemenea sint persoane carora nu le place sa scrie, dar pina la urma oricum obtin de la ei inscrisurile de care am nevoie...

Succes...
iav
Почетный форумчанин

Сообщение Violina » 28 окт., 2008- 10:21

iav писал(а):In baza cererii ii deschideti duplicat, iar toate certificatele de la precedentii angajatori ramine sa le gaseasca el pe urma, daca va dori, oricum el hotaraste in continuare daca are sau nu nevoie de ele.

Iav, dar la deschiderea duplicatului trebuie sa indic mai intii vechimea totala in munca pina la data angajarii care trebuie confirmata prin acte, deci pina la urma oricum am nevoie ca salariatul sa-mi aduca niste documente... :?:
Violina
Почетный форумчанин

Сообщение iav » 28 окт., 2008- 10:48

Violina,
poti face inscrierea despre angajare de la jumatate de pagina, lasind loc pentru informatia despre stagiul general pe care o vei inscrie cind iti va aduce certificatele respective...
iav
Почетный форумчанин

Сообщение Violina » 28 окт., 2008- 11:38

Ok, multumesc Iav pentru idei. Cred ca informatia le va fi utila si altor persoane.
Principalul e sa nu intilniti salariati carora le e paralel total de carnetele astea de munca :) si nici o explicatie nu le schimba parerea...
Violina
Почетный форумчанин

След.

Вернуться в Кадры